Spread the love

Mówiąc krótko, marka odzieżowa to trudny biznes. Myśląc o założeniu własnej marki musisz mieć tego świadomość.

Zarządzanie finansami marki odzieżowej też jest trudne. Zwłaszcza jeśli ma to być Twój pierwszy biznes, to stawiasz przed sobą naprawdę duże wyzwanie.

Zarządzanie finansami w marce odzieżowej ma swoją specyfikę, głównie z racji tego, że mamy do czynienia z produkcją. Szycie ubrań od zera to jest produkcja. A moim zdaniem firma produkcyjna wymaga dużo większej uwagi jeśli chodzi o finanse niż np. firma handlowa czy usługowa.

Chcę się z Tobą podzielić doświadczeniem i wiedzą na temat zarządzania finansami marki odzieżowej, jakie wyniosłam z pracy nad moją marką Polka Sport, produkującą spódnice biegowe i inne ubrania sportowe dla kobiet.

JAKIE SĄ GŁÓWNE WYZWANIA ZWIĄZANE Z ZARZĄDZANIEM FINANSAMI W MARCE MODOWEJ ?

Zarządzenie stanem magazynu

Przez magazyn mam na myśli takie elementy:

 • gotowe do sprzedaży, uszyte ubrania do sprzedaży
 • dzianiny i/lub tkaniny do szycia ubrań
 • dodatki do szycia takie jak suwaki, guziki, metki, tasiemki i inne elementy

Sztuka polega na tym, żeby mieć w magazynie stan ani za duży ani za mały. Czy?

To zależy od skali prowadzonej działalności. Tak naprawdę wszystko zależy od sprzedaży.

Idealną sytuacją jest, gdy proces produkcji, magazynowania i sprzedaży jest płynny.

Ubrania, które przyjadą ze szwalni nie mogą za długo leżeć w magazynie i czekać aż ktoś je kupi, bo to są zamrożone pieniądze. Specyfika marki odzieżowej jest taka, że najpierw musisz wydać określoną sumę własnych pieniędzy na materiały i szycie, a odzyskujesz je z założonym zyskiem dopiero, gdy ktoś je kupi.

Gorzej gdy nie kupi. Wtedy nie masz pieniędzy na finansowanie kolejnych projektów, a w najgorszym scenariuszu zwyczajnie nie zarabiasz.

Z kolei gdy masz za niskie stany magazynowe, to nie masz czego sprzedawać czyli nie zarabiasz. Też niedobrze, bo koszty stałe ponosisz bez względu na wysokość sprzedaży.

To czy ubrania szybko się sprzedadzą czy będą leżeć w magazynie, zależy od różnych czynników.

 • Możesz zwyczajnie nie trafić w gust Twoich klientów
 • Możesz niewłaściwie rozłożyć rozmiarówkę (u mnie zawsze zostają XS)
 • Możesz uszyć za dużo ubrań w stosunku do etapu rozwoju Twojej marki
 • Możesz źle prowadzić marketing i sprzedaż i nie trafiać do Twoich klientów, mimo, że masz ładne ubrania

Dobrym sposobem na uniknięcie zamrożenia pieniędzy w nierotujących zapasach ubrań, jest przedsprzedaż.

Zapas materiałów do szycia

Dzianiny czy tkaniny do szycia też trzeba sfinansować z wyprzedzeniem. Dużo zależy gdzie kupujesz te materiały. Jeśli w hurtowniach, to zazwyczaj dzieje się to na bieżąco. Jedziesz i kupujesz.

Jeśli bezpośrednio u producenta, to tutaj jest określony czas oczekiwania na wyprodukowanie materiału. Czas liczony jest w tygodniach, a czasem w miesiącach. Często konieczna jest zaliczka, a jeśli nie masz historii wcześniejszych zamówień, to nawet płatność z góry.

Jeszcze bardziej skomplikowana sprawa, gdy kupujesz materiały u producentów zagranicznych. Tutaj czas oczekiwania może być jeszcze dłuższy. Do tego dochodzą dosyć wysokie minima produkcyjne np. 300 metrów bieżących z danego koloru i rodzaju materiału.

Ja do szycia spódnic Polka Sport używam dzianin od producentów z Włoch i Hiszpanii. W przypadku tych krajów, zazwyczaj sierpień jest miesiącem przerwy produkcyjnej. Wszyscy są urlopach. Produkcja stoi.

Podsumowując, zarządzanie stanem zapasów materiałów do szycia też wymaga dużej uwagi i zaangażowania finansowego.

Płynność finansowa

Większość firm upada z powodu utraty płynności finansowej. Moje ulubione i bardzo prawdziwe hasło to “Cash is KING” Albo QUEEN. 😀

Ostatecznie liczy się to ile masz pieniędzy na rachunku bankowym. Nie ważne jaki masz stan magazynu, jaką masz sprzedaż. Ważne są środki pieniężne.

W marce odzieżowej płynność finansowa jest istotną sprawą, ze względu na wcześniej opisaną konieczność sfinansowania stanów magazynowych ubrań.

Do tego dochodzi kwestia terminów płatności. Czy musisz za materiały i szycie płacić od razu albo nawet robić przedpłaty. Czy też jesteś w uprzywilejowanej sytuacji i masz płatność z odroczonym terminem. Na przykład 14 dni po otrzymaniu faktury. W dobrej sytuacji w ciągu tych 14 dni może Ci się udać zrobić sprzedaż tak dużą, że będziesz mieć środki na zapłatę faktury za szycie.

Nawet jeśli masz dobrą sprzedaż, ale podejmujesz zbyt agresywne decyzje odnośnie poziomu produkcji, to płynność finansowa może być zagrożona.

O co chodzi? Zakładamy, że dobrze Ci idzie. Klienci kupują, masz dobrą sprzedaż. Na fali optymizmu postanawiasz znacząco zwiększyć ilości zamawianych do uszycia ubrań. To oznacza konieczność wydania sporych sum na materiały i szycie. I okazuje się, że jednak Twoje przewidywania były zbyt optymistyczne. Sprzedaż nie wzrosła taka jak zakładałaś. Nowy kolor zupełnie się nie spodobał.

Jeśli wydałaś na nową produkcję większość zarobionych pieniędzy, to niedobrze. Jesteś bez gotówki z pieniędzmi zamrożonymi w magazynie.

Polityka cenowa

To co sprawia problem w każdym biznesie, to wycena produktów i usług. Za ile sprzedawać.? To skomplikowany temat, nie będę w tej chwili go rozwijać.

Ważne jest, żebyś miała dobrze przemyślaną politykę ustalania cen, wyceny produktów oraz zasady rabatowania i promocji.

Moim zdaniem nie da się dobrze ustalić cen bez dobrze zrobionego budżetu firmowego i policzonych kosztów.

Analiza rentowności

W każdym biznesie punktem wyjścia powinien być budżet firmowy. Tylko dobrze zrobiony budżetem pozwoli Ci rozwijać biznes.

Musisz mieć dokładnie policzone wszystkie koszty. Począwszy od kosztów produkcji ubrań, od których będzie zależała cena sprzedaży. Musisz wiedzieć jaką masz marżę bezpośrednią na każdym produkcie. Żeby to wiedzieć, musisz to liczyć.

Na rentowność firmy czyli mówiąc krótko czy masz zysk, wpływają jeszcze koszty stałe związane z prowadzoną działalnością, koszty marketingu i sprzedaży.

Marża bezpośrednia na produktach musi wynosić tyle, żeby wystarczyło na pokrycie wszystkich pozostałych elementów:

 • kosztów stałych działalności
 • kosztów marketingu
 • kosztów sprzedaży
 • podatków
 • Twój zysk
 • środki na reinwestycje w rozwój firmy

Marża bezpośrednia na produktach czyli przychody – koszty bezpośrednie, pomnożona przez ilość sprzedanych produktów, to Twoje środki, z których musisz pokryć wszystkie wyżej wymienione elementy.

Im wyższa marża jednostkowa, tym więcej pieniędzy z każdej sprzedanej sztuki.

Jeśli sprzedajesz ze stratą, to tak naprawdę dokładasz do każdej sprzedanej sztuki. W długim okresie oznacza to bankructwo.

Jeśli stosujesz zbyt duże promocje i rabaty, to marży może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów działalności. W długim okresie to też oznacza bankructwo.

Podsumowując, musisz na bieżąco analizować Twoje marże i rentowność.

PODSUMOWANIE

Mam nadzieję, że ten krótki wpis dotyczący kwestii zarządzania finansami w marce odzieżowej jest dla Ciebie przydatny. Jeśli masz jakieś pytania, zapraszam do kontaktu: kasia@finansewspodnicy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *