Spread the love

Będąc przedsiębiorcą masz obowiązek prowadzić ewidencję księgową i na bieżąco rozliczać się z urzędem skarbowym oraz wysyłać wszystkie wymagane przez skarbówkę raporty.

Są teoretycznie dwie możliwości:

  • prowadzisz księgowość samodzielnie
  • zlecasz prowadzenie księgowości do biura rachunkowego, profesjonalnej księgowej/księgowemu

Moim zdaniem warto zlecić prowadzenie księgowości osobie, która się na tym zna, ponieważ:

  • Zaoszczędzisz w ten sposób czas, który możesz poświęcić na prowadzenie firmy.
  • Przepisy podatkowe zmieniają się tak szybko, że prowadząc księgowość samodzielnie, możesz wpakować się w niepotrzebne kłopoty, przegapiając jakąś istotną zmianę. Lepiej zlecić to osobie, która na bieżąco śledzi zmiany w przepisach.

Na co warto zwrócić uwagę we współpracy z księgową?

  1. Wybierz osobę, która jest wiarygodna i sprawdzona. Skorzystaj z poleceń znajomych.
  2. Bądź w bieżącym kontakcie z księgową. Interesuj się tym, co się dzieje w temacie Twojej księgowości. Jest to istotne szczególnie w przypadku, gdy trafisz na nierzetelną księgową, która będzie np. zawalać terminy.
  3. Dostarczaj dokumenty systematycznie, w miarę możliwości jak najszybciej po zakończeniu miesiąca. Im szybciej przekażesz komplet dokumentów do księgowości, tym szybciej otrzymasz informację na temat kwoty podatków do zapłacenia. Lepiej nie czekać na ostatnią chwilę.
  4. Zrób sobie swoją listę kontrolną, dzięki której będziesz weryfikować pracę księgowej. Zrób np. prostą tabelę w excelu, do której wpisuj swoje dokumenty. W ten sposób po pierwsze wiesz mniej więcej jakiej kwoty podatków się spodziewać, a po drugie masz checklistę, dzięki której nie umkną Ci żadne faktury za wydatki cykliczne. O niczym nie zapomnisz. Generalnie warto prowadzić swoją własną rachunkowość zarządczą, nawet w bardzo uproszczony sposób.
  5. Wymagaj od księgowej bieżącej informacji i przesyłania danych. Ustal współpracę z księgową tak, żeby przesyłała Ci na bieżąco wszystkie dokumenty księgowe, deklaracje oraz potwierdzenia złożenia np. jpk w urzędzie skarbowym. Ostatecznie to Ty jako przedsiębiorca jesteś odpowiedzialna_ny za bieżące rozliczenia z urzędem skarbowym.
  6. Niech zapali Ci się alarmowe światełko gdy np. księgowa nie wysyła Ci dokumentów czy deklaracji na bieżąco, opóźnia się lub często robi błędy. To może być moment, w którym warto pomyśleć o zmianie księgowej. Nie przegap tego momentu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *