Będąc przedsiębiorcą masz obowiązek prowadzić ewidencję księgową i na bieżąco rozliczać się z urzędem skarbowym oraz wysyłać wszystkie wymagane przez skarbówkę raporty.
Są teoretycznie dwie możliwości:
- prowadzisz księgowość samodzielnie
- zlecasz prowadzenie księgowości do biura rachunkowego, profesjonalnej księgowej/księgowemu
Moim zdaniem warto zlecić prowadzenie księgowości osobie, która się na tym zna, ponieważ:
- Zaoszczędzisz w ten sposób czas, który możesz poświęcić na prowadzenie firmy.
- Przepisy podatkowe zmieniają się tak szybko, że prowadząc księgowość samodzielnie, możesz wpakować się w niepotrzebne kłopoty, przegapiając jakąś istotną zmianę. Lepiej zlecić to osobie, która na bieżąco śledzi zmiany w przepisach.
Na co warto zwrócić uwagę we współpracy z księgową?
- Wybierz osobę, która jest wiarygodna i sprawdzona. Skorzystaj z poleceń znajomych.
- Bądź w bieżącym kontakcie z księgową. Interesuj się tym, co się dzieje w temacie Twojej księgowości. Jest to istotne szczególnie w przypadku, gdy trafisz na nierzetelną księgową, która będzie np. zawalać terminy.
- Dostarczaj dokumenty systematycznie, w miarę możliwości jak najszybciej po zakończeniu miesiąca. Im szybciej przekażesz komplet dokumentów do księgowości, tym szybciej otrzymasz informację na temat kwoty podatków do zapłacenia. Lepiej nie czekać na ostatnią chwilę.
- Zrób sobie swoją listę kontrolną, dzięki której będziesz weryfikować pracę księgowej. Zrób np. prostą tabelę w excelu, do której wpisuj swoje dokumenty. W ten sposób po pierwsze wiesz mniej więcej jakiej kwoty podatków się spodziewać, a po drugie masz checklistę, dzięki której nie umkną Ci żadne faktury za wydatki cykliczne. O niczym nie zapomnisz. Generalnie warto prowadzić swoją własną rachunkowość zarządczą, nawet w bardzo uproszczony sposób.
- Wymagaj od księgowej bieżącej informacji i przesyłania danych. Ustal współpracę z księgową tak, żeby przesyłała Ci na bieżąco wszystkie dokumenty księgowe, deklaracje oraz potwierdzenia złożenia np. jpk w urzędzie skarbowym. Ostatecznie to Ty jako przedsiębiorca jesteś odpowiedzialna_ny za bieżące rozliczenia z urzędem skarbowym.
- Niech zapali Ci się alarmowe światełko gdy np. księgowa nie wysyła Ci dokumentów czy deklaracji na bieżąco, opóźnia się lub często robi błędy. To może być moment, w którym warto pomyśleć o zmianie księgowej. Nie przegap tego momentu.